plo
rus

DEZINSEKCIA

Ploštice sú kozmopolitne sa vyskytujúca skupina hmyzu a v našich zemepisných podmienkach sa môžeme stretnúť so štyrmi druhmi, a to s na človeku parazitujúcou plošticou posteľnou (Cimex lectularius) a plošticou tropickou (Cimex hemipterus), ktorá má na našom území len ojedinelý a skôr príležitostný výskyt, ďalej s na človeku neparazitujúcou plošticou vtáčou (Oeciacus hirundinis) a plošticou netopierou (Cimex pipistrelli).

 

Bohužiaľ ploštice môžu byť všade, ale môžte ich nájsť aj v luxusných hoteloch. Ploštice si väčšinou prinesiete zo zamoreného prostredia alebo k Vám prilezú od susedov. Ploštice často nechávajú trus a vajíčka na švoch matracov. Trus ploštíc vyzerá ako zrniečka maku. Môžete tiež vidieť malé škvrny krvy na plachtách.

 

Ploštica posteľná (posteľová, domáca)

Ploštica posteľná je z pohľadu entomológa úžasne adaptovaný, z pohľadu človeka majúceho plošticu v spálni, veľmi obtiažny a obťažujúci krvsajúci parazit s nočnou aktivitou. Jej výskyt na našom území rapídne stúpa a vôbec neplatí, že sa vyskytuje iba v zle udržiavaných obydliach so slabými hygienickými návykmi. Dajú sa nájsť aj v bytoch, celých bytových domoch, kanceláriách, hoteloch či zdravotníckych zariadeniach. Problematika ploštíc je stále aktuálnejšia a prehnane sa dá povedať, že sa šíri takmer exponenciálnou radou. Názory mnohých ľudí, že ploštica vyskytujúca sa v strednej Európe pochádza od populácie z východnej časti Európy ako je Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko a ďalej na východ sú dosť pravdepodobne mylné. Predpokladá sa a novodobý výskum tomu nasvedčuje, že rezistentné kmene ploštíc (odolné voči určitým chemickým látkam) pochádzajú práve naopak zo západných zemí, ako je najmä USA, Anglicko či Francúzsko.

 

Za príčinou novodobého rozmachu ploštíc stojí rozvoj cestovného ruchu, dostupnosť leteckej dopravy a zákaz používania DDT, tak ako aj vysoký populačný obrat ploštíc v ktorom môže relatívne ľahko dôjsť k mutáciám v genóme vedúcim k rezistencii. Nezanedbateľný je tiež fakt, že sa v mnohých prípadoch podarí prítomnosť ploštíc odhaliť až v štádiu výraznejšieho napadnutia, v ranných fázach zamorenie nie je veľakrát ich prítomnosť badateľná a prípadné kožné lézie sú veľmi často pripisované komárom.

 

Ploštice 

ploštice štipance

Blchy

Blchy sú krvsajúce ekoparazity vyskytujúce sa takmer na celom svete, v súčasnosti jednoznačne dominuje Blcha mačacia. V našich podmienkach môžu na človeku parazitovať nasledujúce druhy:

bl
bl
bl
mr

Blchy sú schopné počkať na svojho hostiteľa až jeden rok. Na človeku saje krv blcha psia a mačacia. Až 95% blšej populácie žije mimo hostiteľa. Najčastejšie sajú krv v okolí kotníkov. Blcha mačacia a blcha psia má charakteristické priústne a hrudné hrebienky (ctenidia – viz. obr. vyššie). Dĺžka a počet zubov hrebienka slúži k ich rozlíšeniu. 

Blcha ľudská žiadny hrebienok nemá. V našich podmienkach sa môžeme stretnúť ešte s blchou zajačou (Spilopsyllus cuniculi), ktorá sa ojedinele vyskytuje u psov a mačiek, a taktiež s blchou ježou (Archaeopsylla erinacei), ktorá často parazituje na ježkoch a prechodne môže napadnúť aj psa či mačku.

Blcha psia (Ctenocephalides canis)           

   Blcha mačacia  (Ctenocephalides felis)             

Blcha ľudská (Pulex irritans)

Mravce, komáre, muchy, rybenky, moľe, osy, šváby, rusy, sršne, pavúky a pod.

sv
sv
stipanec1
stipanec2

Je likvidácia škodlivého alebo obťažujucého hmyzu (muchy, šváby, komáre, rusy, ploštice, blchy, mravce, moľe, osy a pod.). Jedná sa o hmyz, ktorý sa vyskytuje v blízkosti ľudí. Na dezinsekciu sa používaju požerové nástrahy alebo postrek, kde sa používajú prípravky ktoré sú dotykové. Hmzyz po nich prejde a hynie. Používame prípravky, ktoré si legislatívne schválené a sú šetrné k ľuďom a životnému prostrediu.

Štípance od bĺch 

Likvidácia ploštíc

Najlepší a najúčinnejší spôsob na likvidáciu ploštíc je aplikácia postreku. Na postreky proti plošticiam používame prípravky legislatívne schválené. Sú šetrné k ľuďom a životnému prostrediu.

Sršne a osy

Sršne - sú spoločenský hmyz. Hlavou kolónie je kráľovná, ktorá dorastá do veľkosti 25-50 mm. Hniezda sršňov sú jednosezónne, obvykle zanikajú v jeseni. Zimu prežívajú len oplodnené kráľovné, ktoré na jar založia novú kolóniu. Najčastejším miestom pre hniezda sú dutiny stromov, podkrovia domov so sedlovou strechou.

 

Osa obyčajná - patrí medzi blanokrídly hmyz do sršňovitých. Meria 10-20 mm. Osy stavajú hniezda v zemi z použitého dreva, ktoré miešajú so slinami, alebo pod strechami domov. Hniezda sú veľké v priemere 20-30 cm.

osy
srsen

Likvidácia sršňov a ôs

Na likvidáciu sršňov a ôs používame postrek, ktorý je veľmi účinný a šetrný k ľuďom a životnému prostrediu. Na likvidáciu hniezda používame špeciálny spray. 

 

Taktiež vykonávame postreky proti mravcom, moliam, švábom, rusom, pavúkom, komárom, muchám, bzdochám, rybenkám atď.

Klieštovec holubí

klieštovec holubí

Jedná sa o ektoparazita, ktorý sa živý krvou vtákov, ale možný hostiteľ je aj človek. Farba hnedá až hnedofialová, oválne telo. Veľkosť: 6 - 13 mm, ploské telo. Samičky do 10 dní od nasatia krvi kladú vajíčka s ktorých sa za 6 - 10 dní liahnu larvy 2 - 3mm dlhé. Hlavným hostiteľom sú holuby. Pri nedostatku hostiteľov sa presúvajú do ľudských obydlí a parazitujú na ľudoch. Reakcia po úštipnutí je veľmi silná a môže dôjsť aj k prenosu chorôb. Likvidácia sa vykonáva formou postreku, ULV technológie, fumigácie /plynovanie/.

klieštovec holubí

Pavoš (Pisivka)

pisivka

Drobný hmyz a pri premnožení aj potravinový škodca. Jedna z najznámejších je pisivka bledá, je skoro priehľadná.

Pisivka sa živí napr. plesňami, škrobmi, obilninami a múčnymi výrobkami.

Častý výskyt v domácnostiach.